Zanimljivost #001 - Zeptosekunda
Zeptosekunda je jedinica vremena jednaka 0,000 000 000 000 000 000 001 sekundi, odnosno 10 ⁻ ²¹ sekundi: to je najmanji isječak vremena koji je dosad izmjeren i odgovara vremenu koje je potrebno elektronu da bude izbačen nakon udara fotona.
Kako bi detaljnije razumjeli ovo monumentalno postignuće, znanstvenici su izmjerili najkraći vremenski interval ikada zabilježen - razdoblje koje je svjetlosti potrebno da prijeđe jednu molekulu vodika. Ovaj ultrabrzi prijelaz događa se za samo 247 zeptosekundi.
Za kontekst, zeptosekunda je 0,000000000000000000001 sekunda - to je jedan sekstilijunti dio sekunde. To je doslovno decimalna točka nakon koje slijedi 20 nula, a zatim 1. Ušli smo u potpuno drugačije vremensko područje.
Ranije su fizički eksperimenti imali "samo" tempirane događaje u 850 zeptosekundi - još uvijek neshvatljivo brzo. Usporedite to s radom Nobelove nagrade iz 1999. za mjerenje femtosekundnih vremenskih intervala (milijunti dio milijarde sekunde). Tada su femto uređaji bili granica za praćenje formiranja kemijskih veza.
U ovom najnovijem eksperimentu s molekulama vodika, fizičari s njemačkog sveučilišta Goethe pustili su rendgenske impulse iz masivnog akceleratora čestica kroz mlaz plinovitog vodika. Podešavanjem valne duljine i energije X-zraka, kontrolirali su kada se fotoni sudaraju s molekulama vodika na svom putu. To je omogućilo mjerenje vremena koliko je trajalo raskrižje: samo 247 zeptosekundi.
U biti, osvijetlili su ravnalo koje mjeri desetinu kvintrilijuntog dijela sekunde - nevjerojatna preciznost. Ovo nas vodi u same temelje fizike i kemije, prateći hiperbrze procese koji podupiru samu stvarnost.